Proč je zubař Liberec tak těžko k nalezení?

Smutným faktem je, že naše země se již delší dobu potýká s nedostatkem zubařů. Ti staří odchází do důchodu, a mladých není dost na to, aby je zvládli nahradit. To vede k situaci, kdy je poptávka vyšší než nabídka, neboť se bohužel jedná o službu, kterou potřebuje každý z nás.

Co za tímto vývojem stojí? Především je to fakt, že zubařina zkrátka není povolání, které by studenty medicíny lákalo. A ani plat není tak velký, aby je přesvědčil. A ti, kteří ji vystudují, jdou raději pracovat do zahraničí, kde jsou platové podmínky přeci jen lepší.

zubar1

To má však za následek, že mnoho lidí trpí, neboť i ti, kteří mají „svého“ zubaře, musí počítat s tím, že čekací lhůty jsou dlouhé, a i když vás bolí zub, na řadu přijdete klidně i za měsíc. Do té doby to zkrátka musíte nějak vydržet.

Této situace je stejná ve všech městech, například zubař Liberec 2kdent.cz není zrovna snadno k dostání. A je jasné, že lidé jsou s tímto vývojem nespokojení. A není divu, bolesti zubů jsou jednou z těch horších „běžných onemocnění“, které nás mohou potkat. Co tedy s tím?

zubar2

Popravdě, běžný občan s tím moc nesvede. Vláda i lékaři jsou si tohoto faktu dobře vědomi. Jediným způsobem je pak apelovat na vládu, aby uzákonila pro zubaře takové podmínky, aby se lidem vyplatilo tento obor studovat a následně jej zde provozovat.

Příležitost můžeme mít například ve volbách, kdy lze hodit hlas kandidátovi či kandidátům, kteří rozvoj zdravotní péče podporují. Ovšem není nikde zaručeno, že zrovna ten kandidát vyhraje, a i kdyby ano, je dobře možné, že jej v tomto bodě ostatní přehlasují.

Pak už tedy zbývají jen přímé protesty a demonstrace. Situace tedy naštěstí ještě nedospěla do bodu, kdy by něco takového bylo nutné, avšak je dobře možné, že dříve či později taková situace nastane. Koneckonců, jde zde o naše zdraví, tedy to nejcennější, co máme. Nenechme si jej vzít.