LED diodová světla s paticí E27 jsou nejrozšířenější stmívatelné zdroje na našem trhu

Náklady na výstavbu osvětlení v bytech a v rodinných domech se vždy vrací až po nějaké době. Řada lidí něco takového vůbec neřeší a nevěnují tomu dostatek pozornosti. Stačí však trocha jednoduché matematiky – kalkulačka, papír a tužka a snadno propočítáte návratnost investic ve vztahu k úsporám elektrické energie. Jednou z nich jsou stmívače světelných zdrojů.
žárovka na trávníku.jpg

Stmívání zářivek a LED světel

Prvním základním předpokladem u těchto druhů svítidel musí být podpora této vlastnosti vytvořená již při výrobě. Všechny zářivky, žárovky E27 LED, a další typy patic musí být označeny nápisem „DorS Dimming, Dimm, neboDimmerable“. Jistou zvláštností jsou vybaveny úsporné zářivky DorS Dimming – umožňují snižování intenzity osvitu ve čtyřech krocích, čehož docílíte vždy každým dalším docela obyčejným zapnutím a vypnutím běžného vypínače. To je ostatně nejlevnější stmívací zdroj, a poměrně rozšířený na trhu.
V ostatních případech se stmívání realizuje buď analogovým, nebo digitálním stmívačem.
úsporná žárovka.jpg

Analogová soustava

Používá se nejčastěji pro regulaci osvitu trubicovými zářivkami v místech, kde je napětí řídícího zdroje instalováno v krátkých vzdálenostech. Do obvodu je vložen elektronický stmívatelný předřadník, regulující výstup o napětí 1 – 10 Voltů. Tím se jednoduše mění jas zářivek a celá soustava se velice jednoduše instaluje.

Dotykové stmívače

Říká se jim Touch Dimm. Jsou to předřadníky, kde regulace probíhá stisknutím tlačítka na požadovanou úroveň jasu. Stmívače jsou součástí svítidel a odpadá složitá montáž a zásah do stávající elektroinstalace.

Digitální stmívače

V současné době se v největším měřítku využívá právě tento způsob. Bývá součástí tzv. inteligentních domácností. Každý instalovaný zdroj světla má svou vlastní nezávislou „digitální“ adresu a lze jej ovládat samostatně v rámci celého komplexu Digital Adressable Lighting Interface (DALI). Tento propracovaný systém umožňuje ovládat světelné zdroje od jednoduššího způsobu pomocí jednoduchého tlačítkového ovladače, až po složitější řešení prostřednictvím programovatelného rozhraní dotykového displeje.