Jak začít s podnikáním, když nemáte dost peněz?

Jednou jsme se bavily na téma podnikání i s mojí kamarádkou. Nic jsme o tom nevěděly, proto jsme uvažovaly, jestli bychom mohly podnikat i my dvě. Kamarádka toto téma uzavřela rychle: ona podnikat nemůže, nemá dost peněz a také to neumí. Já jsem to nechtěla vzdát tak brzy, proto jsem se začala pídit po informacích. Zajímalo mě hlavně, jak zjistit, v čem podnikat, a také kolik peněz je potřeba mít do začátku.

mince
 
Dočetla jsem se, že podnikat může každý, že se to dá naučit. A také jsem zjistila, že začít se dá i s málo penězi. Dostala se mi do rukou kniha Startup za pakatel od Chrise Guillebeaua. V ní jsem našla odpovědi na své otázky. Je plná příběhů lidí, kteří nejdříve ani nechtěli podnikat. Měli jen nějakou zálibu pro volný čas. Nebo vymysleli šikovný postup, jak si zjednodušit život. Dozvěděli se o tom ostatní a projevili o jejich činnost zájem. Jeden příklad za všechny:

finance
 
Mladý muž, říkejme mu třeba Mirek, rád cestoval po světě. Chtěl se dostat do cíle své cesty co nejlevněji, proto podrobně zkoumal cenové nabídky letenek různých firem. Získal postupně skvělý přehled a dokázal najít nejlevnější letecké spojení na různá místa světa. Když se o tom dozvěděli jeho kamarádi, žádali Mirka, aby i jim sestavil cenově nejvýhodnější cestu, například na dovolenou. Mirka napadlo, že když jeho dovednost zajímá kamarády, mohla by zajímat i další lidi. Zřídil si jednoduchou webovou stránku, kde nabízel svou službu za poplatek, aby vyzkoušel, zda se někdo ozve. Zareagovalo hodně lidí. A cesta k podnikání byla otevřená. Mirek nepotřeboval pro rozjezd své služby hromadu peněz. Největší investicí byl jeho čas, který věnoval tomu, aby vyzkoumal optimální ceny letenek.
 
Uvažujete i vy o tom, že budete pracovat sami na sebe? Můžete začít třeba hned. Nejdříve si obstarejte živnostenské oprávnění, které získáte na živnostenském úřadě (nyní za poplatek 1000 Kč).
 
Potom už stačí projít těchto 6 kroků:
 
·mít výrobek nebo službu, které budou nějakým způsobem pomáhat lidem
·zaujmout skupinu lidí, kteří budou mít o výrobek či službu zájem a budou ochotni vám zaplatit
·udělat si nejzákladnější typ webové stránky, kterou si můžete zřídit i zdarma
·vytvořit nabídku
·zajistit si způsob, jak budou moci zákazníci provést platbu (v hotovosti, na fakturu atd.)
·oznámit všem svou nabídku
 
Ať se vám daří!

Publikováno v Nezařazené