Druhy šroubováků

Každý má v domácnosti alespoň jeden šroubovák. Kdo tvrdí, že ne, pak rozhodně neříká pravdu. Jsou pro nás velmi důležité, i když si to mnohdy většina z nás ani neuvědomuje.
Rozhodně můžeme říct, že se na lidi každý šroubovák tváří tak, jakoby byl právě on ten, který dokáže odvést všechnu práci a že on je tím pravým univerzálem. Nenechte se ale ničím zmást. Žádný z nich totiž není univerzální.
V obchodech můžete narazit na regály, které budou jimi přímo praskat. Nejraději byste si je pořídili všechny, ale věřte, že ani všechny prostě nikdy nevyužijete. Nevyhazujte tedy peníze zbytečně.
nářadí v dílně
Pokud si budete nějaký vybírat, měli byste vyzkoušet, jak vám sedne do ruky a jestli neklouže.
Existuje jich opravdu mnoho a my se těm nejznámějším a nejpoužívanějším typům podíváme společně na zoubek.
Určitě se mezi ty nejznámější řadí šroubováky jako je plochý, křížový, Torx nebo Phillips. Tyhle patří mezi ty nejzákladnější. Existují ale i ty, které se používají méně, ale jsou také velmi známé. Můžeme zde zařadit například Robertson nebo Torq – Set. Na světě jich můžete potkat ale ještě mnohem více. Možná jste o nich už někdy slyšeli, ale pod názvem bezpečnostní. Mají totiž použití jen na jednu jedinou hlavici a to z důvodu, aby někdo náhodou neodšrouboval něco, co nemá.
Slyšeli jste někdy pojem inbus? Tenhle šroubovák není ani tak považován za šroubovák, jelikož se používají zahnuté inbusové klíče. Hodně lidí si ale plete inbus s imbus. Tenhle výraz můžete možná slyšet někde na dílně, ale nehodí se do spisovné češtiny.
barevné šroubováky
Určitě každý z nás moc dobře ví, na co se používá nebo jak vypadá takový plochý nebo křížový šroubovák. U plochého je zářez na drážku, u křížového do drážek, které vypadají jako kříž, Phillips jednoduchý kříž a takhle bychom mohli pokračovat až do nekonečna.
Rozhodně je z čeho vybírat. A jaké šroubováky vlastníte vy?

5/5 - (3 votes)
Publikováno v Nezařazené