Zamilujte si Folk rock

"Ahoj, tmo, má stará známá," zpívá Paul Simon a Art Garfunkel ve známé písni.  Pěvecké duo Simon a Garfunkel je hlavním představitelem žánru folk rock. Tento hudební směr se zrodil v 60. letech ve Spojených státech poznamenaných válkou ve Vietnamu a zavražděním prezidenta Kennedyho.
 fanoušci na koncertě
Charakteristickým je pro něj jednoduchost melodie, která vychází z lidového nápěvu. Píseň by měla vyprávět příběh, stejně jako lidové balady, proto je text velmi důležitý. Tuto definici lze použít pro folkové písně. Aby vznikl folk rock, je třeba přidat doprovod na elektrickou kytaru nebo klávesy a bubny stejně jako, když se hraje rock. Zpěváci zpívají v harmonii a kytarová sóla jsou propracovanější než u běžného rock´n´rollu.
 
Průkopníky folk rocku byla kapela The Byrds. Propůjčila si písně Boba Dylana jako byl singl "Mr Tambourine Man", ale aranžovala je tak, aby zněly, jako by je hrály britské skupiny typu Beatles. Ačkoliv vám její jméno možná nic neříká, jistě si vzpomenete na singl "Turn! Turn! Turn!", který byl použit i ve filmu Forrest Gump.
 
Bob Dylanbyl vždy zejména písničkář. Jeho písně jako je "Blowing in the Wind" se staly protestními hymnami bojovníků za lidská práva v Americe. Kouzlu folk rocku ale neodolal. V albu Bringing It All Back Home jej doprovází elektrická rock´n´rollová kapela, za což od úzkoprsých folkařů sklidil kritiku.
 
Folk rock se pak ujal v tvorbě dalších známých hudebníků. Příkladem je kanadský básník a zpěvák Leonard Cohen slavný pro svou skladbu "Halleluja", která se hraje skoro na každé svatbě. Folkrockovou zpěvačkou je také Suzanne Vega, jež často koncertuje v České republice.
 kytaristka nad městem
Nejznámějšími folkrockery však zůstávají Simon a Garfunkel. Jejich skladby zlidověly a jsou mnohdy součástí hudebních sountracků ve filmech a seriálech. Významnou kulisu tvoří ve filmu Absolvent, v němž je student sveden starší ženou, která se mu následně mstí, když se zamiluje do její dcery.
 
Folk rock má na hudební scéně neoddiskutované místo. Snad si ho zamilujete i vy.