Proč si domů na podlahu pořídit zrovna koberec

Protože je levný – koberce patří stále mezi nejlevnější podlahové krytiny, které tolik nezatíží rodinný rozpočet, jako např. keramická či kamenná dlažba nebo palubky z dřevěného masivu. V případě, že koberec doslouží, není tak velký problém pořídit nový.

Jsou perfektně dostupné – nemusíte mít obavy, jako tomu bylo občas za socialismu, že byste nesehnali koberec, alespoň v přibližné požadované vzhledové modifikaci. Dnes stačí zabrousit na Internet a vyhledávač na váš dotaz odpoví mnoha specializovanými e-shopy. Koberce se prodávají dokonce i venkovní – travní, a některé z nich jsou skutečně velmi pěkné.

Barvy a vzory v obrovské škále – rozsah barev a vzorů koberců je neměřitelný, v podstatě je nekonečný. Vývoj těchto výrobků se snad nikdy nezastaví, je to tkaná textilie a výrobců koberců jsou na světě tisíce.

posezení na koberci

Dlouho vydrží – životnost koberců se počítá na roky až desítky let. V domácnosti při šetrném zacházení a pravidelné údržbě (čištění) bude jako nový hodně dlouho, a zátěžové koberce mohou sloužit řadu let i tam, kde se lidé pohybují v obuvi, např. v kancelářích či na palubách letadel.

koberec na podlaze

Nechá se vyčistit i ručně – koberec se snadno udržuje v čistotě běžným vysáváním, ale přece jen je vhodné jej občas vyčistit důkladněji – mokrým způsobem, pokud to tkanina umožňuje. Běžné vysavače totiž neodsají všechny nečistoty a část se jich usadí mezi vlákny. Navíc do hry promlouvá i rozptýlený tuk z přípravy pokrmů v kuchyni, který se na podlaze usazuje a tam později žlukne a zapáchá. O zápach koberců se postarají i naše bosá chodidla.

Balzám pro bosá chodidla – když už jsme tu naznačili chůzi naboso, právě ta je jedním z hlavních důvodů, proč raději našlapujeme bosými chodidly po koberci, než po studených keramických dlaždicích. Pokud zrovna nemáme topení v podlaze, je koberec nejteplejší a zároveň nejměkčí podlahovou krytinou, jakou známe.