Je libo jógu?


Trpíte častým stresem anebo bolestmi zad, krku a dalších částí těla anebo máte chuť jej trochu rozhýbat a udělat mnohem ohebnějším a flexibilnějším? Skvělým řešením těchto problémů může být zařazení jógy do režimu dne. K tomuto druhu pohybu by se měly uchylovat i osoby, které se sporu anebo cvičení věnují pravidelně. Jedná se totiž o skvělou regeneraci pro namáhané svaly a jiný druh pohybu, které vaše tělo ocení. Zažitým faktem ovšem je, že je jóga jen jednoduché protahování, jež nemá naprosto žádný smysl, a tak se k ní sportovci zrovna nehrnou. To je ale velká chyba! Jóga totiž není jen jedna, jak si často spousta osob myslí. Existuje spousta druhů a každý si tak přijde na své.

Žena cvičící jógu

Začněme něčím pro úplné začátečníky, tedy s hathajógou, která je složena hlavně s jednodušších cviků, které se provádí v pomalém tempu, aby je zvládl opravdu každý. Pokud se chcete začít józe věnovat jedná se o skvělý začátek, protože se zde naučíte úplné základy, jako je správné dýchání a správné provedení nejrůznějších cviků a poloh. Během těchto lekcí se naprosto zklidníte, zbavíte se nahromaděného stresu a uvedete své tělo do harmonie. Věnovat se jí můžete opravdu v každém věku. Nezáleží ani na tom, jak jste šikovní anebo zdatní, protože tento druh zvládne i opravdový lajk. Jako začátečník můžete vyzkoušet také aquajógu, která se, jak samotný název napovídá, provádí ve vodě. Díky vlastnostem vody je tak mnohem jednodušší provádět i některé z těžších cviků.

Dalším levelem je powerjóga, kde se uplatňují již trochu rychlejší pohyby spolu s náročnějšími cviky. V tomto druhu jógy se samozřejmě také jedná o uklidnění a počítá se zde již se správným dýcháním, ovšem jako bonus díky ní dosáhnete i lepší kondice a celkově pevnější postavy. Pokud máte parťáka do dvojice, nebojte se vyzkoušet jógu v páru, což je také legrace. Tento druh se nazývá acro jóga a těší se v posledních letech opravdu velké oblibě.

Jóga ve dvojici

Aktivnější a zdatnější osoby si mohou vybrat například z bikram jógy anebo workout jógy. Bikram jógu můžete znát také pod názvem hot, což už naznačuje, že se u ní asi pořádně zapotíte. Tento druh se totiž cvičí ve speciálních místnostech, kde naměříte poměrně vysokou teplotu, tedy v rozmezí od 38 do 41°C. Rozhodně se tak vyplatí vlastnit protiskluzový ručník na jógu a nosit si také pěkně velkou zásobu vody. Hlavním účelem je, aby se svaly co nejvíce zahřály a byly tak mnohem ohebnější. Budete se tak divit, do jakých pozic jste schopni se dostat. Velice prospěšná je také proto, že se v jejím průběhu z těla odplavují nahromaděné toxické látky. Workout jóga už je opravdovým tréninkem v pravém slova smyslu. Hlavním cílem je tedy zpevnění těla a svalů. Důležitá je tak důslednost, která se zde kloubí s dynamičností.

Těhotné ženy také nepřijdou na zmar, protože je pro ně určena gravidjóga. Jak jistě tušíte, jejím prostřednictvím si budoucí maminky nejen protáhnou tělo, ale také se připravují na blížící se porod nejrůznějšími dechovými cvičeními, které by jim měly ulehčit situaci na sále.