INTERNET očekávání a realita

Co to vlastně internet je?

Internetem se rozumí celosvětový systém propojení jednotlivých počítačových sítí, tedy taková zastřešující síť, ve kterých spolu jednotlivé počítače „komunikují“ prostřednictvím TCP/IP protokolů za účelem výměny dat. Pro některé, kteří se v mládí snažili, když ještě neexistoval ve hrách multiplayer, tedy možnost hry více hráčů, jak jej známe dnes, bylo propojování počítačů na nějakém host serveru doslova peklo. Dodnes si vzpomínám, jak jsme se hodinu snažili nastavit a sladit a zadat konečně všechny údaje jako IP adresy a vůbec vytvořit host server. Pro malé kluky to byl velký krok, který se dnes děje úplně automaticky bez povšimnutí. Ale jako malí kluci jsme si mohli vyzkoušet, jak vlastně vzniká taková síť. Vlastně jsme si sami vytvořili svůj vlastní internet, kde jsme si vyměňovali data a prostřednictvím kterého jsme se mohli propojit a hrát spolu na několikero různých počítačích.
 internetový strom
Ti z nás, kteří si tohle už nepamatují anebo ti, kteří o tomto ani neví, budou mírně ztracení. Každopádně si nedělejte starosti, není třeba stahovat staré pecky, abyste si to vyzkoušeli (tedy pokud si nechcete něco zahrát ve volném čase).
 

Kdo stál u jeho zrodu?

Kromě malinké zmínky z poválečných let stojí za zrodem internetu především studená válka. Sovětský svaz vypouští Sputnik a stává se tak vedoucím hráčem na technickém a technologickém poli. Američané se však nevzdávají a už v roce 1958 byla založena agentura ARPA (později DARPA), která měla znovu obnovit postavení USA na přední příčce technologického rozvoje. Dne 29. října 1969 byla zprovozněna síť ARPANET, z poznatků vývojářů Donald Daviese a Paul Barana, s několika málo uzly a decentralizovaným řízením, tedy že několik serverů bylo umístěno na několik amerických univerzit a přenos dat probíhal prostřednictvím přepojování paket (data jsou rozdělena a putují po malých částečkách po uzlech sítí, něco podobného jako torrent). K rozvoji internetu přispěli také lidé jako Leonard Kleinrock, Douglas Engelbart, Peter T. Kirstein, inton Cerf, Yogen Dalal, and Carl Sunshine, kteří rozvedli internet v sedmdesátých letech. A následovala řada dalších, kteří se zasloužili o internet.
 komunikace ve světě
Vývoj internetu trval několik desetiletí, ale pořádný rozkvět se konal až v 80. a 90. letech minulého století. Takový rozvoj, jaký známe dnes, ale nikdo tehdy ani netušil.

Publikováno v Nezařazené