A co pro vás znamená domov?

Někdo říká, že domov je místo, kde večer co složíme hlavu, jiný zas, že domov je místo, kde jsme s těmi, které milujeme. Ať tak, nebo jinak, domov v praktickém smyslu znamená místo, kde máme teplo, sucho a soukromí. Jistě, tyto tři body jsou jistým základem, ale není to trochu málo? Domov přece znamená mnohem více.

Pro většinu lidí je to zázemí, jistota a bezpečí. Místo, které je jen a jen naše, společně s našimi nejbližšími. Místo, kam utíkáme, když máme problémy a zároveň místo, kam se těšíme, když se nám daří. Místo, kde jsme sami sebou, s našimi sny a životními cíli. Je to základna našeho života, ze které každý den vyrážíme plnit nezbytné úkoly, a kam se večer vracíme nabrat síly, do dalšího dne.

pohoda doma

 Domov je i místo, kde naplno ukážeme náš styl a vkus. Známe to všichni, když navštívíme naše známé, tak první co většinou následuje po zdvořilostním přivítání , je ukázka nových věcí, nebo nových budovatelských počinů pána, či paní domu/bytu. A ruku na srdce, kolikrát jste již byli v situaci, taktního pochválení nad krásou, kterou vy sami ovšem vidíte trochu jinak? Nebojte, vaši známí to zřejmě mají stejně, ale opačně, vůči vašemu vkusu. Ale to je právě naprosto v pořádku, protože váš domov je díky tomu právě jen váš.

Ať už znamená pro každého slovo domov cokoli, v jednom se rozhodně shodneme. A to v tom, že náš domov je místo, které prostě milujeme a na kterém nám záleží.

Bohu žel ne všichni mají takové štěstí. A nikdo, kdo nezažil situaci na vlastí kůži, kdy musel tuto oázu klidu a bezpečí nuceně opustit, nepochopí. A je s podivem, že v civilizovaném světě, doslova na dosah od nás, jsou lidé, kteří tento svůj přístav museli opustit. Násilně opustit. Tvrdá invaze na Ukrajinu jasně ukázala všem lidem a světu, že jistoty, které budujeme dlouhá léta, se můžou změnit doslova ve zlomku vteřiny. A slovo domov najednou dostává zcela jiný význam. Váleční uprchlíci, kteří vše co měli v podobě svých domovů, přišli během chvíle téměř o vše. O vše, co slovo domov znamená. Pro tyto lidi v tuto chvíli znamená nejistota, strach o holý život a neskutečný stres.

ztráta domova

 Pro tyto lidi je jedinou známkou slova domov pouze srdečná pomoc nás ostatních, abychom jim co nejlépe a v rámci našich možností pomohli. A jsem hrdý na to, jak naše země a hlavně lidé naší republiky se postavili k tomu, aby násilně vyhnaným lidem dali slovu domov opět význam a naději v tom dobrém slova smyslu. Za to díky!