Plachta pod bazén chrání dno před jeho poškozením

Také máte rádi vodu a trávíte v ní spoustu času, když vám to vaše pracovní vytížení nebo náročný životní styl dovolí?

Voda je perfektní relaxační médium, to vám potvrdí každý, včetně malých dětí, které ji milují především v nádržích na koupání. Užíváme si ji ve sprchovém koutu, v napuštěné vaně, v masážních tryskách vířivek a samozřejmě i v plaveckých bazénech a aquaparcích.

hladina bazénu

Můžeme si ji dopřát i na zahradě, v docela malé nádrži, třeba o průměru čtyř metrů. I v takovém bazénku se děti vydovádí a v horkých letních dnech je to skvělé odreagování a osvěžení i pro dospělé, mnohdy lepší, než sedět doma v klimatizované místnosti. Venku jste alespoň na čerstvém vzduchu, můžete pobíhat bosí po trávníku a čerpat vitamín D ze sluníčka.

holčička v bazénu

Zvláště takovéto menší bazény se ovšem musí pokládat na zpevněný, rovný terén, zbavený kamenů, kořenů a dalších větších předmětů, které by mohly konstrukci bazénu poškodit. Pokládají se na vrstvu prosetého jemného křemičitého písku nebo hlíny, zajištěnou ochrannou vrstvou geotextilní plachty pod bazén. Říká se jim podložky pod bazén, prodávají se v různých rozměrech a tvarech, nejčastěji jako obdélník a kruh, zhotovují se z polypropylenu, což je zdravotně nezávadný a netoxický materiál.

Podložky mají za úkol chránit dno před růstem travin a kořenů keřů či stromů a před rozvojem plísní, kterým vyhovuje nedostatek vzdušného kyslíku a vysoká vlhkost vzduchu. Zároveň jsou určitou pojistkou před poškozením dna bazénu mechanickou cestou při jeho pokládání na zemský povrch a při zatížení nádrže vodní masou.

Výhodou malých bazénů je kromě pořizovací ceny také levnější provoz, ušetříte i na filtračním zařízení a bazénové chemii, postačí vám docela obyčejný ruční nástavec na teleskopickou tyč pro odsávání nečistot ze dna a na zimu jednoduše bazének složíte a nemusíte se starat o jeho zazimování.