Na to musí být talent

Moderování veškerých akcí a celkové vystupování před velkým publikem není procházka růžovou zahradou. Je pravdou, že mnohému se dá naučit, ale když na to není talent, tak je to také výrazně poznat. Člověk s talentem se chová velmi přirozeně a také tak vystupuje, tudíž se nemusí doslova drtit napsané fráze nebo celý scénář, a pak se chovat jako přední herec na prknech, které znamenají svět. Něco se naučit je jedna věc, ale zaujmout publikum a vtáhnout ho do zajímavého oznámení nebo děje, je zase druhá věc. A když se podaří vytvořit úsměv na tvářích přísedících, tak to je ta správná osoba pro moderování a s ní nikdy chybu neuděláme. Moderátor je totiž skloubení odborníka na komunikační schopnosti a herce, který dokáže skvěle zapojit rétoriku, hlasovou intonaci a pohybovou aktivitu, v přirozený celek.

moderátor

Základy se lze naučit

Především musí daná osoba zvládnout pracovat s trémou a pokořit ji. Dále je nutné pracovat s plynulostí a také zajímavostí celého projevu a navíc zkrátka výstup musí být příjemný, případně vtipný a doplněný o kus lidského charisma. Zde se výborně hodí i cvičení v oblasti správného dýchání, jelikož to hodně pomůže v samotném hlasovém projevu. Vypadá to složitě? Nebudeme si nic nalhávat, kdo na to má přirozený talent, tak to bude zvládat na profesionální úrovni a může se s tím rovnou živit. Jeho služby budou k nezaplacení, jelikož bez dobrého průvodce celou akcí nebo oslavou to rozhodně nepůjde.

koncert

Co je důležité vědět:

  • Je skutečně důležité znát, co se od celé akce očekává, jaké téma je hlavní a jaký to má význam.
  • Připravit si zásobu různě zaměřených historek, které budou vtipné, zaujmou a budou součástí celého projektu.
  • Dlouhá pauza nebo odmlka nepůsobí vůbec pěkně, natož profesionálně. Takovým situacím je třeba se vyhnout.
  • Obecenstvo se musí na takový projev těšit, pak to bude bavit samotného vystupujícího. Ovšem on musí publikum o tom přesvědčit, což je jeho prvotní úkol.