Kočka z útulku může být dobrým parťákem

Čistokrevná kočka z registrovaného chovu se může cenově vyšplhat k několika tisícům korun. Takové zvíře by mělo být zajištěno veškerou veterinární péčí a v dobrém zdravotním stavu. Ne každý si ale může dovolit zaplatit za pořízení domácího mazlíčka tak vysoké částky, proto volí i jiné varianty. Někdy je ale třeba dávat pozor, protože i registrované zařízení, jakožto útulek pro zvířata, může být skrytou množírnou. Výběr budoucího člena rodiny z takového místa bychom měli zvážit a dobře promyslet.
Kočky v útulcích bývají většinou již dospělé.
hlava zrzavé kočky
Adopce tak nese rizika, že toho má vybraný jedinec již hodně za sebou a zajetých návyků nebo zlozvyků se špatně zbavuje, někdy dokonce vůbec. Koťat bývá v útulcích málo. Většinou se tam dostanou díky březí matce, která je tam přivede na svět, nebo jsou to nalezenci z kontejnerů. Jak se vlastně kočka do útulku dostane? Převážně se jedná o zavinění člověka, kdy zvíře odloží. Někdy je na vině úmrtí majitele, kdy se o kočku nemá kdo postarat. Také odchyty nebo nalezení jsou častými důvody, proč se zvíře v útulku ocitne. Pokud opravdu nechcete podporovat množírnu, reference od veterinářů nebo majitelů koček kolikrát pomohou při rozhodování.
Správný a kvalitní útulek, jehož personál má dostatek zkušeností a vědomosti o chovu koček, se vyznačuje především tím, že bude chtít o novém majiteli vědět co nejvíce.
dlouhosrstá kočka
Prostředí, do kterého kočka půjde, časová flexibilita nebo rodinné zázemí patří mezi hlavní kritéria svěření zvířete do péče. To předá jen oproti adopčnímu poplatku se závazným podpisem smlouvy. Je také povinen předat spolu s kočkou i očkovací průkaz. Mnozí zaměstnanci mají přehled o svých svěřencích, takže poradí s výběrem nového člena rodiny, doporučí vhodné krmení a informují i o zdravotním stavu.
I když je kočka zdravá, nové prostředí jí může stresovat. Mohou se objevit trávicí i zažívací potíže, nechuť k jídlu nebo plachost. Většinou si z útulku s sebou přinese do nového domova i nějakou hračku, pamlsky nebo pelíšek, což jí pomůže se lépe adaptovat. Snadnější situací je pořídit si kočky rovnou dvě, třeba ty, které jsou na sebe zvyklé. Výhodou je také kotě, buď dovezené z útulku, nebo již to, které máme doma a stane se tak novým společníkem pro zachráněného svěřence. Ne všechny kočky si ale na sebe zvyknou, takže je třeba pečlivě vybírat. Po seznámení a sžití se s novým přírůstkem kočka teprve ukáže, jak umí být milá.

Publikováno v Nezařazené