Bezlepkovou dietu drží lidé zpravidla ze zdravotních důvodů. A nesmí se při ní jíst potraviny, které obsahují lepek. Celakií, tedy alergií na lepek, u nás trpí přes sto tisíc obyvatel. Tito lidé pak nemají jinou volbu, než bezlepkovou dietu přísně držet. Tato civilizační choroba už nikoho příliš neomezuje, protože je na trhu velký výběr potravin či jiných bezlepkových produktů.
Pokud je někdo alergický na lepek, znamená to pro něj především vyřazení veškerých potravin, který právě lepek obsahují. Pokud by si na výběr potravin dotyčný nedával pozor, mohl by si způsobit vážné zdravotní komplikace. Strávený lepek totiž působí ve střevech jako cizí prvek, a tak se mu tělo brání. Výsledkem je poškození tenkého střeva a dalších orgánů a tkání v těle.
Jak se celiakie projevuje?
· Tato nemoc se rozpoznává složitě, její příznaky se totiž individuálně liší. Většinou jde o zažívací potíže, průjmy, nadýmání, zvracení, bolesti břicha či zhoršené polykání.
· Dalšími příznaky mohou být chudokrevnost, záněty, svalová slabost, brnění a poruchy chůze.
Co tedy jíst?
· Proso, rýži, brambory kukuřici, sóju, pohanku.
· Mléko, tvrdé sýry, maso, vejce, ovoce zeleninu, tuky, cukry, kávu, čaj, kakao.
· Bezlepkovou mouku, pečivo i těstoviny.
· Bezlepkové knedlíky.
Co určitě nejíst?
· Obiloviny (ječmen, pšenici, žito, oves).
· Běžné pečivo a těstoviny.
· Salámy, šunku, dochucovadla.
· Müsli, ovesné vločky.
· Zákusky, plněné cukrovinky.
· Potraviny, které nejsou označeny jako bezlepkové.
Bezlepkových potravin už dnes existuje celá řada. Výrobci se snaží dodávat na trh nespočet produktů a výrobků, který lepek neobsahují. Seženete tak například už i bezlepkové pivo. Pokud doma rádi pečete, můžete si udělat i domácí bezlepkový chléb či bábovku.
Celakie bohužel není zatím vyléčitelná, ovšem při dodržování diety se stav pacienta stabilizuje, a dotyčného vlastně nijak neomezuje.